A picture containing object

OFFICES WITH NOON, FEBRUARY 17, 2022
CANDIDATE PETITION FILING DEADLINE

          FIRST DATE TO ISSUE A PETITION IS DECEMBER 20, 2021

 


The Sullivan County Republican and Democratic Party determine which offices are eligible for primary.

"FILED" INDICATES CANDIDATE HAS FILED PETITION

 

OFFICE

REPUBLICAN PRIMARY

DEMOCRATIC PRIMARY

INDEPENDENT

COUNTY MAYOR

David W Akard III

Albert Moretz

Angie Stanley - FILED

Mark A. Vance - FILED

Richard Venable

 

Wendell B Clark

Robert Weaver 

COUNTY COMMISSION DISTRICT 1
(ELECT 1)

David Hayes - FILED

Randy C. Morrell - FILED

COUNTY COMMISSION DISTRICT 2
(ELECT 3)

David W Akard III

Cheryl S. Harvey - FILED

Mark A. Hutton - FILED

Matthew Slagle

COUNTY COMMISSION DISTRICT 3
(ELECT 1)

Andrew K Cross - FILED

COUNTY COMMISSION DISTRICT 4
(ELECT 3)

Donald Wayne Christian

Michael B. Cole - FILED

Joyce Neal Crosswhite - FILED

Rick Hicks - FILED

Tony Leonard - FILED

COUNTY COMMISSION DISTRICT 5
(ELECT 2)

Herchel Glover

Sherry Grubb - FILED

Michael Hughes

Dwight King

Charles Phelps

COUNTY COMMISSION DISTRICT 6
(ELECT 3)

Todd Broughton - FILED

Terry Harkleroad - FILED

Daniel Horne - FILED

Todd McKinley - FILED 

Jessica Crowder Means - FILED

Tony Melson - FILED

Zane Vanover - FILED

COUNTY COMMISSION DISTRICT 7
(ELECT 2)

Jonathon P Fields

Sam Jones

Eric Kerney

David R. Strickler - FILED

Travis Ward - FILED

Lori Love - FILED

COUNTY COMMISSION DISTRICT 8
(ELECT 2)

Darlene Calton - FILED

Stanley K. Hodges - FILED

Mark Ireson

Larry Mullenix - FILED

Alicia Starnes

James Bledsoe

COUNTY COMMISSION DISTRICT 9
(ELECT 2)

Joe Carr

Gary Churchwell

Josh Davis - FILED

Joseph McMurray

Sadie Roberts - FILED

Randall Bowers

COUNTY COMMISSION DISTRICT 10
(ELECT 2)

Larry Crawford

Gary Stidham - FILED

COUNTY COMMISSION DISTRICT 11
(ELECT 3)

John Gardner - FILED

Michael Hannan - FILED

Hunter Michael Locke - FILED

Archie Pierce - FILED

TRUSTEE
Susan A Ramsey - FILED

SHERIFF

Jeff Cassidy - FILED

CIRCUIT COURT CLERK
Bobby L. Russell - FILED

COUNTY CLERK

Teresa Jacobs

REGISTER OF DEEDS
Sheena Ramsey Tinsley - FILED

COMMISSIONER OF HIGHWAYS

Calvin Clifton - FILED

Scott Murray - FILED

COUNTY ATTORNEY

Dan Street - FILED

DISTRICT ATTORNEY

Barry Staubus - FILED

PUBLIC DEFENDER

Andrew Gibbons

CHANCELLOR

Katie Priester - FILED

CRIMINAL COURT JUDGE
Jim Goodwin - FILED

CIRCUIT COURT JUDGE PART I

John S. McLellan III - FILED

CIRCUIT COURT JUDGE PART II

William K. Rogers - FILED

GENERAL SESSIONS  JUDGE DIVISION I

Teresa A. Nelson - FILED

GENERAL SESSIONS JUDGE DIVISION II

Mark Toohey - FILED

GENERAL SESSIONS JUDGE DIVISION III

Ray Conkin - FILED

GENERAL SESSIONS JUDGE DIVISION IV

Doug Vance - FILED

SULLIVAN COUNTY SCHOOL BOARD DISTRICT 2

Jeret Lee Ratliff

SULLIVAN COUNTY SCHOOL BOARD DISTRICT 4

Michael Hughes

SULLIVAN COUNTY SCHOOL BOARD DISTRICT 6

Matthew L Price