County Seal  SULLIVAN COUNTY ELECTED OFFICIALS

FEDERAL
PHIL ROE (Rep) - 1ST DISTRICT UNITED STATES REPRESENTATIVE (TERM EXPIRES 2020)
LAMAR ALEXANDER
(Rep)  - U.S. SENATOR (TERM EXPIRES 2020)
MARSHA BLACKBURN 
(Rep) - U.S. SENATOR (TERM EXPIRES 2024)

STATE
BILL LEE (Rep)- GOVERNOR (TERM EXPIRES 2022)
JON LUNDBERG (Rep)- 4TH DISTRICT STATE SENATOR (TERM EXPIRES 2020)
JOHN CRAWFORD
(Rep) - 1ST DISTRICT STATE REPRESENTATIVE (TERM EXPIRES 2020)
BUD HULSEY
(Rep)  - 2ND DISTRICT STATE REPRESENTATIVE (TERM EXPIRES 2020)
TIMOTHY HILL
(Rep)  - 3RD DISTRICT STATE REPRESENTATIVE (TERM EXPIRES 2020)

SULLIVAN COUNTY (TERM FOR ALL OFFICES EXCEPT ASSESSOR EXPIRE 2022)
RICHARD S. VENABLE (Rep) - MAYOR
DONNA K. WHITAKER (Rep) - ASSESSOR OF PROPERTY (TERM EXPIRES 2020)
SUSAN ARNOLD RAMSEY (Rep)- TRUSTEE
JEFFREY CASSIDY (Ind) - SHERIFF
BOBBY L. RUSSELL (Rep) - CIRCUIT COURT CLERK
TERESA L. JACOBS (Rep) - COUNTY CLERK
SHEENA RAMSEY TINSLEY (Rep) - REGISTER OF DEEDS
SCOTT MURRAY (Rep) - COMMISSIONER OF HIGHWAYS
DAN STREET (Rep) - COUNTY ATTORNEY


2ND JUDICIAL DISTRICT OFFICES (SULLIVAN COUNTY) (TERM EXPIRES 2022)
BARRY STAUBUS (Rep)
- DISTRICT ATTORNEY

STEPHEN M. WALLACE (Dem) - PUBLIC DEFENDER
E.G. MOODY (Rep) - CHANCELLOR
JIM GOODWN (Rep) - CRIMINAL COURT JUDGE
JOHN S. MCLELLAN, III (Dem) - CIRCUIT COURT JUDGE PART I
WILLIAM K. ROGERS (Rep )
- CIRCUIT COURT JUDGE PART II 
J. KLYNE LAUDERBACK (Dem) - GENERAL SESSIONS JUDGE DIVISION 1
MARK TOOHEY (Rep) - GENERAL SESSIONS JUDGE DIVISION 2
RAY CONKIN (Rep) - GENERAL SESSIONS JUDGE DIVISION 3
DAVID W. TIPTON (Rep) - GENERAL SESSIONS JUDGE DIVISION 4


COUNTY COMMISSIONERS
(TERM EXPIRES 2022)

RANDY C. MORRELL
(Rep) - DISTRICT 1
DAVID AKARD III (Rep) - DISTRICT 2
MARK A. HUTTON
(Rep)  - DISTRICT 2 
MARK A. VANCE
(Rep) - DISTRICT 2
ANDREW K. CROSS (Rep) - DISTRICT 3
MICHAEL B. COLE (Rep) - DISTRICT 4
JOYCE NEAL CROSSWHITE
(Rep) - DISTRICT 4
TONY LEONARD
(Rep) - DISTRICT 4
HERSHEL GLOVER (Rep) - DISTRICT 5
DWIGHT D. KING
(Rep)- DISTRICT 5
JUDY BLALOCK (Rep) - DISTRICT 6
TODD BROUGHTON  (Rep) - DISTRICT 6
TERRY L. HARKLEROAD
(Rep)- DISTRICT 6
SAMUEL "SAM" JONES (Rep) - DISTRICT 7
ANGIE STANLEY  (Rep) - DISTRICT 7
DARLENE CALTON (Rep)- DISTRICT 8
ALICIA D. STARNES (Rep) - DISTRICT 8
COLETTE GEORGE (Rep)- DISTRICT 9
DOUG WOODS (Rep) - DISTRICT 9
LARRY CRAWFORD (Rep) - DISTRICT 10
GARY STIDHAM (Rep)- DISTRICT 10
JOHN GARDNER (Rep) - DISTRICT 11  
HUNTER MICHAEL LOCKE (Rep)
- DISTRICT 11
PATRICK W. SHULL
(Rep)- DISTRICT 11

SULLIVAN COUNTY SCHOOL BOARD
MARK A. IRESON - DISTRICT 1 (TERM EXPIRES 2020)
PAUL ROBINSON
- DISTRICT 2 (TERM EXPIRES 2022)
MATTHEW A. SPIVEY
- DISTRICT 3 (TERM EXPIRES 2020)
MICHAEL W. HUGHES
- DISTRICT 4 (TERM EXPIRES 2022)
RANDALL JONES
- DISTRICT 5 (TERM EXPIRES 2020)
RANDALL A. GILMORE
- DISTRICT 6 (TERM EXPIRES 2022)
JANE THOMAS
- DISTRICT 7 (TERM EXPIRES 2020)

BLUFF CITY BOARD OF MAYOR AND ALDERMEN
IRENE WELLS - MAYOR (TERM EXPIRES 2021)
RICHARD BOWLING - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2021)
RAY HARRINGTON - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2021)
DAVID SMITH - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2019)
ERIC WARD - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2019)
SANDRA JANE MADISON - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2019)

BRISTOL, TN CITY COUNCIL
CHAD KEEN - EAST DISTRICT (TERM EXPIRES 2021)
MARGARET FEIERABEND
- SOUTH DISTRICT (TERM EXPIRES 2021)
LEA POWERS
- WEST DISTRICT (TERM EXPIRES 2021)
MICHELLE DOLAN - AT-LARGE (TERM EXPIRES 2019)
JACK YOUNG - AT-LARGE (TERM EXPIRES 2019)

BRISTOL, TN SCHOOL BOARD
JILL M. HARRISON - EAST DISTRICT 1 (TERM EXPIRES 2021)
NELSON PYLE
- SOUTH DISTRICT (TERM EXPIRES 2021)
JIM N. BUTCHER
- WEST DISTRICT (TERM EXPIRES 2021)
DEREK LINKOUS - AT LARGE (TERM EXPIRES 2019)
DAVID WELCH -
AT LARGE (TERM EXPIRES 2019)

BRISTOL, TN JUVENILE COURT
JUVENILE COURT JUDGE - RANDY KENNEDY (TERM EXPIRES 2023)
JUVENILE COURT CLERK - GAY K. HILLMAN
- DISTRICT 2 (TERM EXPIRES 2019)

KINGSPORT BOARD OF MAYOR AND ALDERMEN
JOHN CLARK - MAYOR (TERM EXPIRES 2019)
JENNIFER ADLER 
- ALDERMAN (TERM EXPIRES 2021)
JOE BEGLEY - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2019) 
BETSY MOORE COOPER - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2021)
COLETTE GEORGE - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2021)
MIKE MCINTIRE - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2019)
TOMMY OLTERMAN - ALDERMAN (TERM EXPIRES 2019)

KINGSPORT SCHOOL BOARD
TODD GOLDEN - (TERM EXPIRES 2019)
ERIC HYCHE - (TERM EXPIRES 2021)
SUSAN LODAL
- (TERM EXPIRES 2019)
CARRIE C. UPSHAW - (TERM EXPIRES 2021)
KAREN REED-WRIGHT - (TERM EXPIRES 2019)

CONSTABLE
- (TERM EXPIRES 2020)
RANDY RICE
- DISTRICT 1
DANNY A. BAINES - DISTRICT 2
 
MARK C. HUTTON - DISTRICT 2
ROBERT E. SMITH - DISTRICT 2
FRED ESSER. - DISTRICT 3
GARY L. BOYD - DISTRICT 4
JERRY A. FLEENOR - DISTRICT 4
DOUGLAS R. CROSS - DISTRICT 4
BRAD COLE - DISTRICT 5
BO PERRY
- DISTRICT 5
ANDREW BOWERY - DISTRICT 6
RODGER K. JONES - DISTRICT 6
HENRY L. PRICE - DISTRICT 6
ROBERT K. HARRIS - DISTRICT 7
GEORGE "CURTIS" AKARD - DISTRICT 7
LARRY MULLENIX - DISTRICT 8
SCOTTY MURRAY - DISTRICT 8
GARY L. CHURCHWELL - DISTRICT 9
DOUG WOODS - DISTRICT 9
J. SCOTT ANDERSON - DISTRICT 10
RODNEY G. PIERSON - DISTRICT 10
MARSHALL BUCKNER - DISTRICT 11
RALPH T. KING - DISTRICT 11
JAMES HAGY
- DISTRICT 11

STATE PARTY EXECUTIVE COMMITTEE (DISTRICT 4) - (TERM EXPIRES 2022)
LINDA D. BUCKLES -  REPUBLICAN PARTY COMMITTEEWOMAN
MATTHEW JERRY JOHNSON - REPUBLICAN PARTY COMMITTEEMAN
LORI LOVE  - DEMOCRATIC PARTY COMMITEEWOMAN
LOGAN COMBS - DEMOCRATIC PARTY COMMITTEEMAN